naviconcross Logo

Vyhledávání

cross2
search mobile
KOŠÍK(prázdný)

Tip na červenec: Prodlužujeme slevovou akci 10% pro stávající zákazníky (od roku 3/2011-6/2024) na libovolné výrobky a pro nové zákazníky tuto slevu 10% na další nákup. A i nadále poskytujeme službu bezpečný nákup a dopravné k objednávce nad 10 000 Kč zdarma po celé ČR.
cross

Jak vybrat správnou skříň?

Naprosto nepostradatelnou součástí našich bytů a domů jsou skříně. Kam jinam bychom schovali hromady oděvů, bot, dětských hraček či sezónních věcí?

Při zařizování domácnosti by se proto prostor pro skladování věcí neměl podcenit.  Někteří  možná vyznávají životní styl „koupit – použít – vyhodit“ a nepotřebuje ani šuplík, ale takových lidí je asi opravdu málo.  Ale čím více s vámi bydlí lidí a čím déle stejný prostor společně obýváte, tak platí přímá úměrnost, že o to více krabic musíte doma zakopavát. 

Dáte nám za pravdu, že je na místě dát přednost přehlednosti, pohodlnému přístupu k věcem, designu a praktičnosti. Zahoďme krabice, pojďme si říct, jak vybírat do domácnosti skříně a na co při jejich výběru nezapomenout. Skříně v naší nabídce dělíme do základních podskupin a to jsou: dělené a kombinované skříně, policové skříně, šatní skříně a vestavěné skříně. Dále se dělí podle rozměrů od šířky 30 cm až do šířky 200 cm a více.

 

Jaký materiál pro skříň zvolit?

Předpokládáme, že výběr zúžíme na dvě základní skupiny – lamino a masiv. 

Vlastnosti lamina

 • Levnější 
 • Dostupnost velkého množství barevného provedení
 • Velmi tvrdý a snadno udržovatelný povrch
 • Odolnější proti poškození

Vlastnosti masivu

 • Cenově dražší 
 • Přirozeně viditelné letokruhy dřeva vyvolávají lepší pocit z materiálu
 • Každý kus nábytku je strukturou dřeva originál
 • Snadněji se opravuje, ale je náročnější na pravidelnou údržbu
 • Dlouhá životnost

Při výběru skříně je důležité kvalitní kování, panty a úchytky, na nichž se nedostatečná kvalita projeví nejdříve. U zásuvek  dbejte na použití kvalitních pojezdových mechanismů. 

Nepodceňujte možnost přichycení skříněk k sobě i ke zdi. Počítejte s nerovností podlahy a zatížením skříněk. Čím vyšší nábytek, tím horší je jeho stabilita, proto předem přemýšlejte o přístupu do skříní, které jsou vyšší než vy. Hlavně pro menší lidi doporučuje nekupovat skříň vyšší než 200 cm, poté by se dostupnost pro dané lidi mohla stát noční můrou.

Dvakrát měř, jednou řež
Můžeme si vybírat z nabídky skříní, které se nám líbí. Můžeme si je určitě i koupit. Ale pokud si pořídíme dvoumetrovou skříň do metrového výklenku, tak díru do světa asi neuděláte. Změřit si vytyčený prostor pro skříň je první a nejdůležitější krok. 

Změřte pečlivě nejen prostory pro výšku a šířku, ale také hloubku skříně. Pamatujte na to, že žádná zeď není absolutně rovná, proto i pro vestavěné skříně pamatujte s rezervou na tyto nerovnosti.

Nezapomeňte při plánování, že by skříně neměly být v blízkosti radiátorů a musí být mezi nimi dostatečný prostor, abyste doma zbytečně neměli nějaké ohnivé překvapení. Nenechejte bez povšimnutí ani dveře a okna. Musí se nějak otvírat a je zbytečné, abyste si novou skříň otloukli jejich klikou.  Kvůli odvzdušnění a ovládání skříně by měly být skříně přístupné i z boku. Pokud to prostor dovolí.

Rozměry skříně
Aby nám opravdu nová skříň dobře sloužila, nesoustřeďte se jen na prostor, kde bude umístěna, ale také na to, co v ní budete uchovávat.  Správná skříň musí mít dostatečný prostor pro uložení oblečení a věcí, které tam potřebujete skladovat. Volně stojící skříň by měla být stabilní, uzamykatelná a bezpečná svým provedením.

Hloubka šatní skříně
Pro skladování oblečení na ramínku záleží, jestli je šatní tyč rovnoběžná se zadní částí, hloubka by tedy měla být cca 60 cm. Pokud máte tyč kolmou na záda, tak volte raději tyč výsuvnou. Zde se hloubka skříně řídí spíše hloubkou složených triček/kalhot apod.  Hloubka by měla být okolo 45 cm.

Hloubka šuplíků už nevyžaduje tolik pozornosti. Většinou jsou to prostory pro malé věci a ty jsou skladné a lze je jednoduše přeskládat.

Šířka a výška skříně
Opět je důležité si klást otázku, co budete ve skříni mít.  Kupte skříň, kde dáte vedle sebe 2  nebo 3 nebo 4 trička. Koupit si skříň, kde bude prostor pro 3,5 trička, je neefektivní. Zbytečně zaplatíte za 0,5 prostoru, který nevyužijete a navíc ve skříni tento prostor bude působit neuspořádaně. Výška skříně je důležitá, pokud chcete skladovat kabáty a šaty. Minimální výška by v takovém případě měla být 150 cm.

Tloušťka jednotlivých stěn a polic skříně
Tloušťka jednotlivých polic i stěn hraje roli, standardní tloušťkou bývá uváděno 18 mm, ale záleží i na provedení.

Vnitřní uspořádání
Šatní skříň je určená pro zavěšení oblečení na šatní tyč. Tato skříň má po celé šířce zabudovanou šatní tyč, kterou můžete také snadno sundat a využít prostor například pro skladování lyží.  

Policová skříň se skládá z polic, které lze libovolně umístit a nastavit tak rozestup mezi jednotlivými policemi, které drží úchytky po bocích skříně.

Kombinované skříně nabízí uživateli obě varianty, tzn. jedna část skříně je se šatní tyčí, druhá část skříně je policová. Kombinovaná skříň je nejvyhledávanější a nejpoužívanější mezi uživateli, vzhledem k uspořádání vnitřního prostoru. I v naší nabídce patří kombinované skříně k neprodávanějších a nejvíce zastoupeným skříním v celém sortimentu. Opět nabízíme široký výběr z více šířek dělených a kombinovaných skříní a skříněk. 

Praktické doplňky skříně
Při pořizování skříně nezapomeňte na praktické doplňky, které určitě využijete.

 • zrcadlo
 • vnitřní osvětlení skříně
 • drátěné programy na prádlo do skříně

Jak vybrat skříň do ložnice?
Při výběru skříně do ložnice záleží na tom, kolik prostoru tam máte a zda ložnice slouží i jako úschovna oblečení.  Pokud máte v ložnici dostatek místa, tak doporučujeme pořídit více skříní, oddělené šatní a policové skříně.  

Pokud však máte místa nedostatek, tak volte určitě skříň kombinovanou, kde pohodlně v policích uložíte oblečení, které můžete poskládat a na šatní tyč pověsíte jen to, co by se Vám složením pokrčit.

Skříně do ložnice bývají většinou velké a široké. Aby majitelé ušetřili místo, je praktické koupit skříň s posouvacími dveřmi do stran. Nezapomeňte také nechat volný prostor mezi skříní a postelí. 

Ideální by bylo, kdyby se mezi postelí a skříní dalo projít, i když má otevřené dveře (pokud tedy nepořídíte šatní skříň s posuvnými dveřmi). Pokud mají dveře šířku 60 cm, doporučujeme nechat mezi postelí a skříní alespoň 90 – 100 cm mezeru. Samozřejmě platí, čím více, tím lépe...

 

Jak vybrat  skříň do dětského pokoje?
Už jen tím, že skříň pro děti je hravá, tak by měla být především bezpečná a vyrobená ze zdravotně nezávadného materiálu.  Skříně by se měly dobře ovládat a manipulaci v nich by dítě mělo zvládnout samo. Police by měly být přizpůsobeny velikosti dítěte, aby se ke svým věcem dostalo  bez nutnosti stoupat si na židli (v horším případě na nižší police ve skříni). Pokud dítě na vše dostane ze země, věřte, že výrazně snížíte nebezpečí jeho úrazu.

Rozmyslete si, jak dlouho by skříň měla vaší ratolesti sloužit. Koupíte-li osmiletému klukovi skříň s velkým obrázkem Spidermana, nemusí jej ocenit za 10 let jako gymnazijní student.  Pro vylepšení vzhledu skříní pro děti volte raději odlepovací samolepky. Skříň by nějakou dobu měla s vaším dítětem růst. V dnešní době je na výběr spousta barevných provedení skříní, které ocení současně jak dítě, tak student.

Nabídku skříní určených zejména dětem naleznete zde.

 

Jak vybrat  skříň do předsíně?
Skříně do předsíně mohou být součástí předsíňových stěn nebo ji můžete koupit samostatně. Pokud doplňujeme stávající předsíňovou sestavu o skříň, tak by měla se sestavou korespondovat a vypadat stejně.  Do šatní skříně, vybavené šatní tyčí, pohodlně a přehledně uložíme každodenně nošené oblečení i ve větším množství.  

Nezapomínejte v předsíni i  prostory pro uložení drobností – klíče, deštníky, sluneční brýle apod.

 

Nabídka skříní a skříňových systémů České výrobky a zboží s.r.o.
Navštivte naši kamennou prodejnu a nebo prostudujte naši nabídku on-line. Věříme, že si z naší široké nabídky vyberete skříň z našich velkých skříňových systémů i jednotlivých klasických skříní a už nebudete nikdy řešit, kam ukládat své věci. Hledáte-li menší úložný prostor, využijte naší nabídky komod, regálů, polic a vitrín

Přejeme příjemný výběr v naší nabídce a ať jste se svým výběrem spokojeni!

Napište nám svou zkušenost s nákupem skříní. Psát nám můžete emailem na info@czvyrobky.cz nebo zanechat komentář na facebooku České výrobky a zboží s.r.o.