naviconcross Logo

Vyhledávání

cross2
search mobile
KOŠÍK(prázdný)

Tip na duben: Nabízíme slevu 10% při nákupu libovolného zboží z kategorie Výprodej, odkaz zde. A i nadále poskytujeme službu bezpečný nákup a dopravné k objednávce nad 10 000 Kč zdarma po celé ČR.
cross

Zařizujeme ložnici

Chystáte se pořídit si novou ložnici nebo vyměnit již dosluhující postel a skříně za nové? S výběrem nábytku rozhodně nespěchejte. Ač se to nemusí zdát, ložnice je (možná paradoxně) jednou z místností, kde během svého života strávíme nejvíce času. Sice jej „pouze“ prospíme, ale právě proto je důležité usínat pohodlně a probouzet se odpočatí.

Obr. č. 1 - Ložnice Velvet 1

Při výběru ložnice dejte především na svůj úsudek! Nábytek je v dnešní době možné nakombinovat tak, abyste maximálně využili prostor, který Vám pokoj dává. Pravda  - především v panelových bytech mnohdy místa nazbyt není, a proto je člověk rád, pokud má kam umístit postel, skříň a alespoň úzkou komodu na šaty. Nicméně ani nedostatek místa není překážkou k útulnému a plně funkčnímu vybavení. Ložnicový nábytek lze pořídit v různých dekorech – od světlých variant v provedení dřeva javor, buk, bílá či velmi oblíbený dub bardolino až po tmavé odstíny dřeva švestky, kaštanu nebo antracitové barvy. Pokud máte ložnici vymalovanou či vytapetovanou do výraznějšího barevného odstínu, nemusíte se rozhodně bát zvolit kontrastní provedení nábytku. 

Obr. č. 2 - Ložnice Adéla

Správný výběr lůžka

V posteli trávíme jednu třetinu dne a tomu by měl odpovídat i výběr vhodného lůžka. Obecně je třeba brát zřetel na následující parametry: ideální výška postele je cca 50 cm nad zemí, pro starší a handicapované lidi je vhodnější ještě vyšší lůžko; šířka postele je minimálně 90 cm pro jednoho člověka; postel by měla být delší o 10 až 20 cm než je výška osoby, která na ní bude spát. Ruku na srdce – trendy netrendy – základem každé ložnice je vždy kvalitní postel. Ať už si budete vybírat jednolůžko nebomanželskou postel, nedbejte žhavých novinek trhu a neúprosného diktátu módy, ale vybírejte podle svých vlastních požadavků a preferencí. Doma to budete právě vy, kdo bude na posteli každý večer usínat a ráno probouzet. Při výběru postele můžete zvolit mezi klasickou dřevěnou postelí z masivu, z lamina nebo čalouněnou postelí. Zde záleží především na vkusu, ke kterým typům budete tíhnout. Všeobecně lze čalouněné postele doporučit především tam, kdy chcete využívat úložný prostor a příliš se netrápit s výběrem těch správných roštů a matrací. Celočalouněná lůžka jsou běžně dodávány v kompletu, tj. i s očalouněnou matrací na rámu, jež je součástí postele. Podle konkrétních typů si můžete navíc vybírat postele, které umožňují polohování v oblasti hlavy, což docení zvláště vášniví „posteloví čtenáři“. Naklopením části matrace získáte oporu pro horní část těla a nemusíte tak hledat krkolomné polohy, ve kterých byste mohli v klidu dočíst kapitolu své oblíbené knížky.

Obr. č. 3 - Double čalouněné dvoulůžko

Jestliže si chcete dát na výběru postele skutečně záležet a přizpůsobit lůžko kompletně Vaší postavě, zvolte dřevěný rám postele, ke kterému si vyberete zvlášť rošty a matraceLamelové rošty jsou koncipovány na různá zatížení, a proto je třeba brát ohled především na počet lamel a maximální nosnost roštu. Kvalitní lamelové rošty obsahují až 42 lamel, které bývají uloženy ve výkyvných kaučukových pouzdrech a umožňují tak optimální vyrovnávání jejich zatížení. Maximální nosnost roštu je závislá od typu a výrobce. Pokud si nejste jisti, neváhejte se raději vždy před nákupem poradit. Při výběru roštu zvažte, zda budete chtít využít možnosti jejich vyklopení (pro přístup do úložného prostoru postele) či polohování v oblasti hlavy, nohou. Speciální komfort dávají elektrické rošty, jejich polohování můžete ovládat pomocí připojeného ovladače. (Tyto typy roštů se hodí nejen pro starší osoby, které mají problém s pohybovým aparátem). Jestliže se chcete přesunout do kategorie rošty, klikněte zde. Poté zbývá vybrat už jen matraci. Důležitou součástí postele je správná matrace. Zde se rozhodně vyplatí investice do zdravotních typů. Ty jsou vyrobeny z materiálů, jež se dokážou přizpůsobit váze a tělesné teplotě člověka. Ve výsledku pak nejste ráno otlačení, rozlámaní. Návod pro výběr matrace naleznete zde. Efekt zdravotní matrace je vhodné doplnit anatomickým polštářkem. Ten zajistí pohodlný a relaxační odpočinek vaší krční páteři a s ní spojeným partiím.

Obr .č. 4 - X-PUR Latex, kombinovaná zdravotní matrace

Noční a toaletní stolky

Pokud Vám prostor ložnice dovolí, pořiďte si k posteli noční stolky. Není nad to, když si máte před usnutím kam odložit knížku, brýle, skleničku a nebo jen dálkový ovládač, kterým dáte „dobrou noc“ televizi. Noční stolek může sloužit buď čistě jako odkládací polička nebo si můžete pořídit stolek se zásuvkami, kam se dá šikovně ukrýt případný drobný nepořádek. 

Pro každou ženu by v ložnici neměl chybět toaletní stolek. Z naší nabídky nočních a toaletních stolků si rozhodně vyberete. Toaletní stolky ocení hlavně ženy při ranním vstávání, úpravě vlasů, řas a nehtů. Toaletní stolky lze dokoupit s velkým zrcadlem, případně i taburetem. Toaletky se vyrábí obvykle z lamina.

Obr. č. 5 - Toaletní stolek Leona                                             

Šatní skříň

Dalším nezbytným kusem nábytku, který ložnice nemůžete postrádat, je šatní skříň. Velikost šatní skříně bude limitována především prostorem. Zvláště ženy by uvítaly možnost nafukovacích skříní, které by pojaly stávající šatník a nabídly prostor alespoň jeho částečné obměně, je třeba počítat s každým centimetrem a využít prostor skutečně naplno. Pokud nemůžete příliš kouzlit do šířky, neopomíjejte možnost pořízení skříňových nástavců, které vyplní jinak většinou prázdný prostor u stropu. Nejen v malých prostorech doceníte skříně s posuvnými dveřmi. Sice se připravíte o možnost stát před doširoka otevřenou skříní a přemítat, co si vzít na sebe, ale zato ušetříte prostor, který byste jinak museli dát dveřím při jejich otevírání. Opticky zvětší pokoj i zrcadlové dveře skříně, které jsou rovněž velmi praktické – nebudete muset (mnohdy marně) hledat na stěně volné místo pro zrcadlo, ve kterém byste si mohli kontrolovat fazónu.

Obr. č. 6 - dělená šatní skříň Jarda

Některé skříňové systémy umožňují volit individuálně vnitřní řešení, můžete si zvolit počet a uspořádání polic či zásuvek podle svého vlastního uvážení. (Možnost uspořádání vnitřního prostoru šatních skříní závisí dle konkrétního výrobce). Jestliže naopak vaše ložnice nabízí prostoru dostatek, nic nebrání tomu, abyste se při výběru šatní skříně mohli doslova rozšoupnout. V rámci nabídky skříňových systémů lze jednotlivé skříně libovolně kombinovat a sestavovat, a to i do rohových řešení. Šatní skříně nejsou výhradně určeny jen pro ložnice, ale své čestné místo zastanou např. i v předsíni.

Více tipů a rad si můžete přečíst v článku: Jak vybrat skříně

Sekce, které byste měli navštívit: